Окръжният съд в Пловдив назначи повторна съдебнотехническа (видеотехническа) експертиза, изготвена от вещо лице към Националния институт по криминалистика в София, по делото срещу Рангел Бизюрев, подсъдим за убийството на 24-годишния Димитър Малинов от Цалапица. Новоназначената видеотехническа експертиза бе поискана от адвокат Антоанета Николова, адвокат на майката на жертвата и частен обвинител Атанаска Бакалова. Тя цели, чрез използването на специален софтуер, да бъдат "изчистени" и да станат по-ясно различими образи, силуети, както и марка, регистрационен номер на колата, водач от зачислените по делото видеоматериали от дискове и флашка за времето от 23:00 часа на 20 юли 2023 г. до 3:00 часа на 21 юли 2023 г.
Нов кът за отдих и наблюдение на птици с ремонтирана чешма бе изграден със сумата от 14 715 лева в павликенското село Патреш, съобщиха от Гражданско сдружение "Ти решаваш". Проектът беше разработен и успешно защитен в много кратък срок от кмета на селището Марио Душков, и реализиран чрез финансиране от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).
През последните месеци мястото, което се разпростира на площ от около 2 декара, беше почистено, облагородено и аранжирано с нова растителност. Старата селска чешма е ремонтирана, оформена е каменна пътека, поставени са пейки и кошчета за отпадъци. Изградена е беседка с барбекю. Поставена е и велосипедна стойка, а за любителите на птичия свят е монтиран телескоп за наблюдение. По изграждането на всичко това беше положен доброволен труд от много местни хора, разказаха от сдружението.
Старата ка
За поредна година Държавният куклен театър в Стара Загора има пощенска кутия за писма до Дядо Коледа, съобщават от културната институция. Тя ще бъде разположена във фоайето на театъра на 16 ноември.
Малки и големи могат да изпратят писмо до 15 декември и белобрадият старец ще прочете и ще отговори на всяко писмо с посочен точен адрес за кореспонденция.
Тази година церемонията по запалването на светлините на коледната елха в Стара Загора ще бъде реализирана от екип на Кукления театър, посочват още от институцията. Режисьорът Цвети Пеняшки подготвя спектакъл, с който да изненада жители и гости на града.
В Стара Загора вече започна поставянето на коледната украса, а градският ритуал по запалването на светлините на елхата ще е в навечерието на Никулден – на 5 декември.
Община Тунджа започна кампанията си по организиране на традиционния благотворителен коледен бал, с който се набират средства в подкрепа на деца и младежи, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Инициативата се провежда за 16-и пореден път.
В досегашните издания на кампанията са събрани общо над 700 000 лева, с които два пъти в годината се отпускат стипендии и еднократно финансово стимулиране за изявени ученици и студенти от населените места в общината. Предоставя се и помощ за лечение на деца и младежи.
Един от начините за подкрепа на каузата е закупуване на покани за насрочения за 12 декември бал, каквито се предлагат на стойност 100 лева, припомниха от Общината. Могат да се предоставят и експонати за специално организираните базар и търг. Приемат се и директни парични дарения в обявена банкова сметка.
Припомняме, че през настоящата 2024 г. отново бях
Криминалисти от Разград разкриха нерегламентирана търговия с акцизни стоки без бандерол. Общо 5800 къса цигари без акцизен бандерол са иззети при полицейска акция, проведена тази сутрин. В хода на оперативните действия служителите от сектор "Противодействие на криминалната престъпност" извършили претърсвания на три адреса - в Разград, село Стражец и село Радинград, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева.
В апартамент, избено помещение и гараж, обитавани от 59-годишен мъж в Стражец, е открита акцизна стока без изискуемия по закон бандерол, предназначена за пласиране. Намерените цигари са от марките „Marlboro” и “Marble”. Лицето, добило стоката с цел разпространение, е задържано. Води се разследване за извършено престъпление, а работата по случая продължава, уточни Георгиева.
Кметът на София Васил Терзиев предложи актуализация на бюджета на Столичната община за 2024 г., съобщава Столичната община на своя сайт.
От днес започват обсъждания на актуализацията в комисиите към Столичния общински съвет. Фокус са ключовите проекти в сферите: образование, изграждане на инфраструктура, социални услуги. Надявам се на конструктивни обсъждания и подкрепа от общинските съветници, посочва кметът на София, цитиран от пресцентъра на Общината.
Актуализацията на бюджета в разходната му част включва повече средства за:
Образование – 19 878 634 лв. за ново строителство, ремонти и обзавеждане на детски градини и училища и персонал в новоразкрити групи в 9 детски градини;
Инфраструктура – 12 022 018 лв. за ремонт на улици и подлези, безопасност на движението и изграждане на ВиК мрежи;
Г
Съдебното заседание днес премина с разпити на вещи лица и приемане на назначените по делото съдебномедицински, психологична и съдебнотехническа експертиза.
В началото на заседанието подсъдимият поиска да даде допълнителни обяснение след вчерашния разпит на таен свидетел. Рангел Бизюрев заяви, че поддържа показанията си и не е вярно изказването на тайния свидетел, че Борислав Динков е нанасял удари на жертвата. Също така каза, че въпросната вечер Борислав е слязъл само веднъж от колата, когато са отишли на полето и през цялото време е стоял на шофьорската седалка.
Съдът прие съдебномедицинските експертизи на ръцете на близнаците Валентин и Борислав Динкови. От заключението на вещите лица, изготвили назначените първоначална и допълнителна тройна съдебномедицинска експертиза, става известно, че смъртта е настъпила вследствие на вдишване на кръв. Това е станало след счупване на носните кости на Димитър Малинов, причинени от удар или удари с тъп предмет. След това жертвата е изпаднала в травматична кома, при която е загубила защитните си кашличен и гълтачен рефлекс и се задушава. Вещите лица изказаха мнение, че Митко е имал шанс да оживее, ако в следващите пет-седем минути му е била оказана специализирана медицинска помощ. Според експертизата травматичните увреждания са предимно в лявата половина на тялото на жертвата, по дясната страна не са установени кръвонасядания, което показва, че ударите са били нанасяни с дясна ръка. Това буди подозрения за извършителя, тъй като подсъдимият Рангел Бизюрев е левичар.
Окръжната прокуратура в Пловдив няма да промени позицията си, че единствен обвиняем и подсъдим по делото е Рангел Бизюрев, установен в рамките на досъдебното производство. Показанията на един свидетел с тайна самоличност не са самостоятелно основание и не дават достатъчно доказателства, за да привлечем друго лице в качеството му на обвиняем, заяви пред медиите окръжният прокурор Бойка Лулчева. Тя поясни, че Наказателно процесуалния кодекс дава по-ниска стойност на доказателствата, които са събрани чрез въпросния свидетел с тайна самоличност. Присъдата не може да почива само на показанията на такъв свидетел, категорична бе тя.
Съдът назначи следващо заседание по делото за 5 ноември от 9:00 часа, когато принудително трябва да бъдат доведени в залата, след неявяването им вчера, свидетелите Йорданка и Петър Динкови, родители на близнаците.
Варна е внесла общо 42 проекта за финансиране от Националната инвестиционната програма за общините. Това съобщи днес кметът на града Благомир Коцев при представяне на отчетата за работата си през първата година от мандата.
Той уточни, че 24 от проектите са свързани с инфраструктура, а други 15 – за градска среда. Кметът отчете, че общината има и два проекта за култура, единият от които е за нова сграда на регионалната библиотека.
Първоначално Община Варна е била внесла 51 проекта, но по различни причини девет от тях са отпаднали, уточни Коцев. Той допълни, че основен приоритет на общината е да усвои голяма част от средствата.
Всички проекти на общината са на различни етапи на реализация.
Коцев каза още, че ръководството на общината работи и по проекти по Плана за възстановяване и устойчивост.
За ремонтите в града кметът коментира, че общината е
Списъкът на видовете в Черно море, които имат стопанско значение за страната ни, се е разширил през последните 15 години. Край бреговете на България вече се срещат и такива, които обикновено се ловят в турски и грузински териториални води, каза в интервю изпълнителният директор на Асоциацията на преработвателите на рибни продукти "БГ Фиш" д-р Йордан Господинов. Изследванията на Черно море са показали, че в него има 32 или 33 вида риба, които могат да се ловят. Само десет от тях обаче на практика носят икономически ползи за България, обясни Господинов.
"Сред тях са цацата, миджида, барбуна, лефера, калкана, черната морска мида, акулата, бялата мида, сафрида. Рапанът също е в този списък. Вече имаме осем предприятия за преработката му. 30 на сто от флота традиционно се занимава с улов на рапани, когато разбира се не е заровен в пясъка. Доскоро Европейският съюз го считаше
Граждани, които живеят на ул. „Опълченска“, се събраха на протест пред сградата на Столична община (СО). Те поискаха проектът за ремонта и реконструкцията на улицата да се преразгледа.
Протестиращите раздадоха белезници на влизащите в сградата общински съветници преди началото на заседанието на Столичния общински съвет (СОС). „Белезниците са за тези, които са одобрили проекта и тези, които в момента го защитават. Идеята е те сами да се закопчаят и знаят накъде да отидат с тези белезници“, каза Кристина Манева, която е един от говорителите на протеста.
Протестът беше организиран във фейсбук под надслов „Битката продължава – искаме преразглеждане на проекта за „Опълченска“.
„Ние сме тук с нашите искания, които се поставят от месец юли насам. Исканията са ни безумията на „Опълченска&l
„Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти“ е посланието, с което WWF-България се обръща към всички с призив да бъдат подкрепена дивата природа. Неправителствената организация започна преди дни кампанията си „Абонирай се за природата“.
Макар и малка по територия, страната ни е на едно от челните места в Европа по богатство на биологично разнообразие, коментират от WWF-България. Оттам отбелязват, че по данни от Червената книга може да се смята, че у нас, включително в българския сектор на Черно море, живеят между 60 и 65 000 вида животни, огромна част от които – безгръбначни. Около 800 нови за науката родове и видове животни са открити и описани на територията на страната ни, посочват още природозащитниците. Голяма част от тях са ендемити за България и Балканския полуостров. Очаквано най-добре проучени са гръ
Ръководството и членовете на Българско хирургическо дружество изказват своите съболезнования на семейството и близките на доайена на българската хирургия академик проф. д-р Петър Червеняков, съобщиха от пресцентъра на Военномедицинска академия.
"С дълбоко прискърбие посрещнахме новината за кончината на нашия учител, отдал живота си на науката, с безспорен принос за развитието на българската медицина и получил световно признание. Винаги съм казвал, че медицината и хирургията са призвание за хора с големи сърца. А проф. Червеняков беше именно такъв – човек с широка душа и сърце. Той обичаше работата си и ни учеше на това – да работим с любов и отдадени на грижата за болния, без почивен ден", написаха от Българско хирургическо дружество.
Припомняме, че академик Петър Червеняков издаде своя автобиографична книга "Към върха". В нея читателите могат да